Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color

Рівненський обласний науково-практичний тижневик

Рівненський обласний науково-практичний тижневик. Заснований в серпні 1998 року

Ви знаходитесь тут:Головна сторінка arrow Всі матеріали сайту arrow ПАРАНТЕРАЛЬНІ ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ
ПАРАНТЕРАЛЬНІ ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ Надрукувати Надіслати електронною поштою
06.12.2013
Це група антропонозних захворювань з рановими механізмами зараження, що супроводжуються інтоксикацією і переважним ураженням печінки, нерідко жовтяницею. Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров`я, існує п`ять основних вірусів гепатиту - А, B, C, D і E. Але серед них особливе місце займають вірусні гепатити, які передаються парентеральним шляхом - B, C, D. Вірусні гепатити В і С дають значно більший відсоток переходу захворювання в хронічну форму. При гепатиті В він становить 10-20%, при гепатиті С – до 80%.

    Ці гепатити є найбільшою проблемою сучасної інфектології завдяки можливому розвитку цирозу і раку печінки при інфікуванні цим вірусом. Щороку від наслідків захворювання парентеральними гепатитами в світі помирає близько 2 млн. людей. Лікування та вивчення цих захворювань потребують великих коштів. Вірусні гепатити представляють одну з найважливіших проблем медицини всіх країн світу. За даними ВООЗ, щорічно у світі вірусом гепатиту В інфікується близько 50 млн. осіб, а помирає від цього захворювання до 2 млн. осіб. На сьогодні майже третина населення Землі інфікована вірусом гепатиту В, а за темпами та масштабами поширення ця інфекція перевищує захворюваність на СНІД і туберкульоз. Кількість носіїв вірусу гепатиту В у світі сягає 250-300 млн. осіб. Величезна кількість носіїв цього вірусу спричинює значне поширення інфекції. Таку ж гостру проблему для людства викликає і захворюваність на вірусний гепатит С. У світі на гепатит С хворіють приблизно три відсотка від усього населення (до 500 млн. осіб), в Україні 3% від кількості всього населення – це близько 1 млн.
Джерелом інфекції при парентеральних вірусних гепатитах є хворі з будь-якою формою захворювання - стертою, жовтушною, безжовтушною, хворі, що перебувають у прихованому (інкубаційному) і початковому періодах захворювання. Найбільшу небезпеку представляють хворі з безжовтушними, нетиповими формами гепатиту, тому що ці хворі не знають, що вони хворі і, відповідно, не піклуються про профілактику зараження навколишніх людей.
Зараження відбувається природними та штучними шляхами. До природних способів зараження варто віднести сексуальний шлях і передачу вірусу від матері до дитини (через плаценту або під час пологів через родильні шляхи). До контактно-побутових шляхів зараження можна віднести: користування спільними з хворим предметами особистої гігієни (манікюрними ножицями, бритвами, мочалками, гребенями, постільною білизною) і зіткнення з будь-якими поверхнями і предметами, які забруднені кров’ю хворого (при наявності мікротравм і порізів). Штучне зараження парентеральними вірусними гепатитами відбувається під час ін’єкційного введення наркотиків з використанням спільних шприців і голок, або інфікованого препарату. Існує ризик зараження і під час нанесення тату, а також при проведенні процедур пірсингу, манікюру і педикюру.
Певний ризик існує також і при виконанні медичних маніпуляцій: переливання крові, під час гемодіалізу, при різних оперативних втручаннях. Медичний персонал може інфікуватися безпосередньо на роботі, при проведенні маніпуляцій, при травмах під час роботи з інфікованою кров’ю та її компонентами, під час операцій, при необережному поводженні із забрудненими інструментами, при лабораторних аваріях.

Що потрібно робити, щоб уникнути інфікування

  •  Ніколи не користуйтеся чужими засобами особистої гігієни: бритвами, зубними щітками та іншими предметами на які може потрапити кров інфікованої особи.
  •  Медичні працівники повинні дотримуватись техніки безпеки при роботі з гострими предметами, при проведенні медичних маніпуляцій використовувати рукавички, отримати щеплення проти вірусного гепатиту В.
  •  В усіх медичних закладах, де виконуються маніпуляції, які можуть стати причиною інфікування вірусним гепатитом, повинні використовуватись інструменти одноразового використання.
  •  Перед тим, як зробити татуювання чи пірсинг, подумайте про ризик для вашого здоров’я. Впевніться, що працівник, який робить татуювання, дезінфікує та стерилізує голки та інструменти, використовує одноразові гумові рукавички і старанно миє руки.
Сьогодні тільки лікарі можуть реально захистити своїх пацієнтів від інфікування вірусами гепатитів, рекомендуючи їм отримати профілактичне щеплення проти гепатиту

Юлія ГЕРАСИМЧУК,

лікар-епідеміолог відділення організації епідеміологічних досліджень Рівненського міського відділу лабораторних досліджень
 
Наступна >
Назад

Номери газети

Архів номерів газети

Зараз на сайті

Пропонуємо друк медичних бланків - звертайтеся до редакції газети