Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color

Рівненський обласний науково-практичний тижневик

Рівненський обласний науково-практичний тижневик. Заснований в серпні 1998 року

Ви знаходитесь тут:Головна сторінка arrow Всі матеріали сайту arrow ДО ПОСЛУГ ХВОРИХ НА ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ - СУЧАСНА ДІАГНОСТИКА ТА ЕФЕКТИВНЕ ЛІКУВАННЯ
ДО ПОСЛУГ ХВОРИХ НА ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ - СУЧАСНА ДІАГНОСТИКА ТА ЕФЕКТИВНЕ ЛІКУВАННЯ Надрукувати Надіслати електронною поштою
06.12.2013
Нещодавно світова медична спільнота відзначала Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом (ЦД). В Україні та на Рівненщині, зокрема, було проведено низку відповідних заходів. Серед них науково-практичну конференцію за участю директора Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка професора Миколи Тронька, круглий стіл та конференцію Асоціації діабетиків Рівненщини.
В рамках проведення цих заходів розглянули актуальні питання ендокринології.
А сьогодні наша розмова з головним позаштатним спеціалістом УОЗ, завідувачкою відділення ендокринології РОДРЗН Наталею Ковальчук про трудові будні служби, копітку роботу медиків, досягнення, проблеми та перспективи розвитку галузі і, звичайно, про ефективну профілактику цукрового діабету на всіх рівнях надання ендокринологічної допомоги.

   - Наталіє Федорівно, як реорганізація служби вплинула на якість на ефективність надання медичної допомоги діабетикам Рівненщини?
– Минув рік, як була реорганізована служба. З пристосованого приміщення старого диспансеру (колишній гуртожиток) ми переїхали в обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення, дитяча служба – в обласну дитячу лікарню. Скорочення ліжок в умовах реорганізації, що особливо приємно відзначити, не відбулося – це 70 ліжок для надання стаціонарної допомоги дорослим та 20 ліжок - дітям. Ми також зберегли професійний кадровий потенціал. Сьогодні атестовано 89,1% лікарів-ендокринологів (по Україні – 75,4%), забезпеченість лікарями становить 0,44 на 10 тис. населення (по Україні – 0,4).
Безперечно, умови перебування хворих також покращилися. Було проведено ремонтні роботи за бюджетні кошти, а це 100 тис. грн., іншу частину здійснили за спонсорські кошти – частково замінили вікна, сантехніку, провели ремонт коридору, палат, обладнали палати для інвалідів ВВВ та чорнобильців холодильниками, бойлерами, м’яким інвентарем. Але чимало робіт щодо поліпшення матеріально-технічного стану відділень ще попереду.
Нині наші пацієнти одержали можливість активно проходити лікування у фізіотерапевтичному та відділенні нетрадиційних методів лікування. Ці підрозділи в перспективі можуть бути хорошою базою для відкриття реабілітаційного центру для цієї категорії хворих.
Ехокардіографія, рентгенографія, доплерографія та інші методи діагностики та лікування, які використовуємо в закладі, безумовно, поліпшили якість нашої роботи, і це дало можливість зменшити перебування хворих в стаціонарі від 11,3 у 2011 році до 10,8 у 2013 році.
- Якою є ситуація в області щодо захворюваності на цукровий діабет?
На диспансерному обліку сьогодні перебуває понад 32 тис. хворих на цукровий діабет, з них більше 5 тисяч - на інсулінотерапії, в тому числі 181 дитина.

Серед рівнян на цукровий діабет хворіє близько 8 тис.чоловік, із них півтори тисячі залежать від інсуліну.
З метою раннього виявлення хвороби в області проводимо обстеження групи ризику на ЦД в амбулаторних умовах (при зверненні чи під час профілактичних оглядів), стовідсотково обстежуються стаціонарні хворі та вагітні жінки, які перебувають на обліку в жіночих консультаціях. В усіх приймальних та реанімаційних відділеннях ЦРЛ цілодобово визначають рівень глікемії. В амбулаторно-поліклінічних закладах виділено певні дні тижня для визначення глікемічного профілю, один чи два рази на тиждень. Надзвичайно важливим для ефективного контролю за діабетом та запобігання ускладненням є визначення глікозильованого гемоглобіну.
Всього по Рівненській області за 9 місяців 2013 року проведено близько 7000 визначень НвА1с. (для порівняння за 2012 р. – 5790). Збільшити кількість обстежень вдалося завдяки гуманітарній допомозі у вигляді 25 портативних аналізаторів, подарованих фірмою «НовоНордіск», та завдяки достатньому фінансуванню на придбання реактивів з обласного бюджету.
В області ведеться реєстр хворих на ЦД. Він є дуже важливим для контролю за лікуванням та запобігання ускладненням ЦД, а також для планування витрат на лікування хворих. На фармакоекономічному форумі, який проводився в Києві в жовтні цього року за участю провідних фахівців ендокринології та економіки європейських країн, професор економіки охорони здоров’я Бельгії Аннеманс Лівен сказав: «Якщо немає всієї необхідної інформації про всіх пацієнтів, ми просто даремно витрачаємо гроші». До речі, ендокринологія на сьогодні є галуззю, яка одна з перших створила потужну базу про своїх пацієнтів. Але її потрібно розвивати. На жаль, в області лише 11 кабінетів ендокринологів з 33 забезпечені комп’ютерами, але й ті вже морально застарілі.
Тому сьогодні одне з найважливіших завдань – забезпечити ендокринологічну службу області комп’ютерною технікою та доступом до Інтернету. Якщо цього не було зроблено в попередні роки, настав час зробити це нині. За підрахунками економістів, витрати на ці цілі становитимуть 100 тисяч гривень.

   - Цього року завершується дія державної цільової програми «Цукровий діабет». Якими є результати її діяльності та перспективи реалізації нової, концепція якої вже розміщена на сайті МОЗ України?

– У зв’язку зі збільшенням захворюваності на ЦД держава виділяє щораз більше коштів для допомоги хворим. Можна порівняти: у 2012 році на діяльність програми з обласного бюджету виділено понад 11 млн. гривнь, у 2013 – майже 13,5 млн. гривень, у 2014 планують понад 15,5 млн. гривень. У минулому році коштів вистачило для придбання тільки інсулінів, цього року закуплено ще й таблетовані цукрознижувальні препарати (ТЦП), засоби самоконтролю, реактиви для визначення глікозильованого гемоглобіну та рівня цукру в крові, що є дуже важливим для запобігання ускладнень від хвороби.
Наші хворі у 2013 році були забезпечені всіма видами інсулінів, в тому числі й аналоговими формами, що дало можливість досягнути кращої компенсації ЦД, знизити кількість тяжких гіпоглікемій та діабетичних ком, позбутися алергічних реакцій та ліпоатрофій. Цього ж року ми перейшли на щоквартальну доставку інсулінів (зі щомісячної). Це дало можливість значно скоротити витрати на їхню доставку та уникнути порушень холодового ланцюга. Крім того, було ліквідовано залишки інсулінів у районах з минулих років – майже на 2 млн. гривень. На жаль, особливості проведення тендерних закупівель призводять до того, що великі обсяги інсулінів ми змушені забирати одночасно наприкінці року, а холодильників для їхнього зберігання недостатньо. Сьогодні маємо домовленість про зберігання інсулінів на складах заводу «Індар». Звичайно, найкращим вирішенням проблеми міг би стати перехід від тендерної форми закупівлі до рецептурно-компенсаційної.
З обласного бюджету на придбання таблетованих цукрознижувальних препаратів у 2013 році виділено 720 тис. грн. (у минулому взагалі не виділяли), з міського – близько 700 тис. грн. Разом з коштами з місцевих бюджетів та Чорнобильського фонду це дасть можливість забезпечити хворих на другий тип діабету на 30%. Звичайно, це недостатньо. Для того, щоб повністю забезпечити хворих ТЦП, потрібно понад 12 млн. грн. Проте ми вдячні обласній владі за надану допомогу і сподіваємося на подальшу підтримку.
Але основну увагу, на мою думку, потрібно приділяти профілактиці ЦД, зокрема, налагодити співпрацю сімейних лікарів та ендокринологів, розширити мережу шкіл навчання хворих, забезпечити їх кадрами, займатися питаннями реабілітації, виділяти більше коштів на діяльність кабінетів діабетичної стопи. Усі ці заходи, без сумніву, можуть запобігти тяжким ускладненням ЦД, будуть враховані в новій програмі «Цукровий діабет» до 2018 року.
Нині в РОСДРЗН працює «Школа адаптації хворих на ЦД», оснащена новим обладнанням та кваліфікованими кадрами. В рамках програми «Управління діабетом» проводиться обладнання ще двох таких шкіл комп’ютерами, мультимедійною апаратурою, меблями і водночас триває підготовка фахівців для них.
Програма стартувала в Україні під егідою МОЗ та компанії «Санофі». Рівненщина - одна з шести областей, яка включена в програму в квітні 2013 року. Участь в програмі нам дає можливість вивчити досвід європейських країн щодо навчання хворих на цукровий діабет та переваг ранньої інтенсифікованої терапії.
На базі РОСДРЗН функціонує кабінету діабетичної стопи, де за 9 місяців цього року проліковано 1642 особи. На часі відкриття кабінетів діабетичної нейропатії кабінету діабетичної ретинопатії та їхнє оснащення сучасним обладнанням.
Ці позиції, а також відкриття центрів «Діабет та вагітність» на базі перинатальних центрів України, пологових будинків для ведення та надання медичної допомоги вагітним з ЦД на всіх етапах вагітності і до пологів; забезпечення ефективної роботи Реєстру хворих на ЦД та перегляд Протоколів надання медичної допомоги відповідно до сучасних міжнародних стандартів; поліпшення вторинної профілактики; створення умов для мотивації людей вести здоровий спосіб життя та чимало інших зазначено в новій Програмі.
Спілкувалася Тетяна ПОЛЯНСЬКА
 
< Попередня   Наступна >
Назад

Номери газети

Архів номерів газети

Зараз на сайті

Зараз на сайті: 2 гостей

Пропонуємо друк медичних бланків - звертайтеся до редакції газети