Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color

Рівненський обласний науково-практичний тижневик

Заснований в серпні 1998 року

Ви знаходитесь тут:Головна сторінка arrow Всі матеріали сайту arrow АНТИГОМОТОКСИЧНА ТЕРАПІЯ ЗАХВОРЮВАНЬ ОРГАНІВ ДИХАННЯ У ДІТЕЙ
АНТИГОМОТОКСИЧНА ТЕРАПІЯ ЗАХВОРЮВАНЬ ОРГАНІВ ДИХАННЯ У ДІТЕЙ Надрукувати Надіслати електронною поштою
08.10.2007
30% дітей, які лікуються у стаціонарі, і 50% дітей, що лікуються амбулаторно – потерпають саме від
захворювань органів дихання. Захворюваність дитячого населення на ГРВІ протягом року становить у середньому 6-8 разів. Ці дані, а також показники захворюваності дітей на гострий бронхіт (100 на тисячу дітей), алергічний риніт (150 на тисячу дітей), бронхіальну астму (50-100 на тисячу дітей), гостру пневмонію (10-30 на тисячу дітей) якнайкраще свідчать про актуальність порушеної нами теми. При лікуванні дітей із захворюваннями органів дихання основні завдання, які постають перед педіатром, - уповільнити розвиток гомотоксикозу та запобігти
хронізації захворювань. Коли в педіатрії ми застосовуємо звичайні схеми і не завжди отримуємо очікуваний ефект, шукаємо нові засоби лікування. Бо прагнемо зменшити кількість препаратів, терміни лікування й уникнути ускладнень. Отож до вибору підходимо досить обережно.
Нині все частіше лікарі звертаються до лікування, яке поєднує традиційну медицину і гомеопатію. У 50 країнах світу антигомотоксичні препарати з успіхом застосовують для дітей. Ця комплексна високоефективна терапія цілком безпечна, оскільки не має побічних дій і протипоказань. Антигомотоксичні препарати є більш ефективними порівняно з тими, які ми застосовували раніше. До того ж, у дітей зовсім не виникає негативної реакції на їх прийом, препарати легко дозувати. Дитина п’є звичайну воду з ліками, у неї не виникає стресових ситуацій, що позитивно впливає на загальний стан. Також скорочуються терміни лікування. До переваг антигомотоксичної терапії можна віднести також і те, що вона дає можливість цілісного підходу при лікуванні пацієнта; не викликає перенавантаження органів детоксикації; дозволяє уникнути поліпрагмазії; не вимагає додаткових енерговитрат від організму; органічно поєднується з існуючими методами лікування. Крім цього, механізми дії антигомотоксичних препаратів (АГТП) (регуляція, ініціація, детоксикація) вигідно відрізняються від дії традиційних алопатичних засобів.
Основними АГТП, які застосовуються для лікування захворювань органів дихання у дітей є Вібуркол, Еуфорбіум композитум С, Лімфоміозот, Траумель С, Бронхаліс-Хеель, Енгістол, Ехінацея композитум С, а також Мукоза композитум і Коензим композитум. Розглянемо їхні властивості.
Назальний спрей Еуфорбіум композитум С ефективно й безпечно полегшує носове дихання, активізує місцевий імунітет, нормалізує метаболізм в слизовій носоглотки, перешкоджає висиханню й атрофії слизової. Цей препарат показаний при пересиханні слизової носа, ринітах різної етіології, аденоїдних вегетаціях та отитах.
Лімфоміозот та Лімфоміозот Н – унікальний лімфотропний препарат, який має лімфодренажну, детоксикаційну, імуномодулюючу та протинабрякову дії. Він показаний при лімфоаденопатіях, гіпертрофії мигдалин, імунодефіциті (у дітей, які часто хворіють), алергіях та інтоксикації. Варто зауважити, що Лімфоміозот підвищує біодоступність тканин для будь-яких фармпрепаратів.
Ефективним і безпечним противірусним імуномодулятором є Енгістол (таблетки або розчин для ін’єкцій). Препарат володіє імуномодулюючою і детоксикаційною дією, показаний при зниженні противірусного імунітету (в дітей, які часто хворіють), ГРВІ та грипі. Енгістол є незамінним лікарським засобом при дитячих вірусних інфекціях.
Універсальним протизапальним препаратом є Траумель С, який випускається у вигляді розчину для ін’єкцій, таблетках і мазі. Траумель С характеризується протизапальною, знеболювальною, протинабряковою та імуномодулюючою дією. Його застосування рекомендується при запаленнях будь-якої локалізації та етіології, при ризику розвитку бактеріальних і грибкових ускладнень.
Універсальним імуномодулятором можна назвати і розчин для ін’єкцій Ехінацея композитум С. Цей препарат володіє протизапальною, дезінтоксикаційною, імуномодулюючою та протимікробною (непрямою) діями. Він показаний при гнійно-запальних процесах будь-якої етіології, імунодефіцитних і септичних станах, вираженій інтоксикації. Ехінацея композитум С одночасно регулює неспецифічний і специфічний імунітет.
Бронхаліс-Хеель у таблетках успішно застосовується при стійкому кашлі з важким відходженням мокроти при запальних захворюваннях органів дихання, оскільки має муколітичну, відхаркувальну, протизапальну та протикашлеву властивості.
Розчин для ін’єкцій Мукоза композитум підтримує і відновлює всі основні функції слизових. Чинячи імуномодулюючу, протизапальну, дезінтоксикаційну, репаративну та муколітичну дії, він відновлює всі слизові оболонки одночасно.
Препарат показаний при наслідках терапії антибіотиками, при терапії затяжних і хронічних захворювань органів дихання.
Коензим композитум (розчин для ін’єкцій) є біокаталізатором циклу Кребса. Він підвищує ефективність окислювально-відновних процесів та усуває енергодефіцит. Застосування цього препарату показане при сповільненні одужання після гострих захворювань, терапії хронічних захворювань, після масивної і тривалої фармакотерапії.
В антигомотоксичній терапії призначення АГТП здійснюється з допомогою шестифазної таблиці гомотоксикозів (табл. 1) і вироблених показів до кожного препарату.
Спочатку потрібно визначити конкретну фазу в таблиці, до якої відноситься захворювання.
Для цього достатньо знати клінічні ознаки захворювання і патофізіологічні механізми його розвитку. Наприклад, бронхіт належить до фази запалення, як і пневмонія. Складнішою є справа визначення фаз депонування та імпрегнації, так як особливості захворювань у даних фазах мало виражені. В таких випадках необхідно керуватися клінічним досвідом та мати під рукою саму
таблицю гомотоксикозів. Крім цього, існують загальні рекомендації щодо вибору препаратів, які застосовуються переважно в певних фазах захворювань (гуморальних, матрикса и клітинних).
У фазі екскреції (посилене фізіологічне виведення гомотоксинів через тканини) найбільше підходять конституціональні гомеопатичні засоби. Подібні дренажні процеси в жодному разі не повинні придушуватися, тому що це може призвести до реінтоксикації.
У фазі запалення призначаються, як правило, звичайні комплексні АГТП, наприклад, при грипі - Грип-Хеель, ангіні - Ангин-Хеель, бронхіті, пневмонії - Траумель С, вірусних інфекціях – Енгістол і т.д. Запальний процес необхідний для дезінтоксикації організму і не повинен придушуватися протизапальними й жарознижувальними препаратами, антибіотиками й кортикостероїдами. В крайньому випадку, вони повинні застосовуватися раціонально й обґрунтовано.
У фазі депонування відбувається доброякісне відкладення гомотоксинів у тканинах у зв’язку з порушенням їхнього виведення з організму. Тому в схеми лікування вводять препарати, що активізують виведення гомотоксинів (дренаж). Наприклад, при гіпертрофії мигдалин - Лімфоміозот; хронічному риніті й синуситі - Еуфорбіум композитум С; силікозі - Мукозу композитум і т.д.
У фазі імпрегнації, що характеризується початком ураження ферментів, клітинних структур, порушенням функції клітинної мембрани, підключають нозоди й препарати групи «композитум», а також інші АГТП, які містять у своєму складі нозоди, суїс-органні компоненти, каталізатори, потенційовані алопатичні препарати й потенційовані вітаміни, в тому числі й у рамках східчастої аутогемотерапії. Застосування препаратів з даними компонентами необхідне в зв’язку з їхньою потужною відновлювальною дією ферментні системи, регенерацію клітин і тканин, виведення абсорбованих токсинів у матриксі, які блокують нормальне функціонування клітин. Такий підхід дозволяє запобігти переходу захворювань у фази дегенерації й дедиференціювання. Наведемо приклади: алергія - Лімфоміозот + Хепель; хронічний риніт - Еуфорбіум композитум С + Мукоза композитум; хронічний обструктивний бронхіт, бронхіальна астма, туберкульоз - Лімфоміозот + Траумель С + Ехінацея композитум С + Мукоза композитум і т.д.
У фазі дегенерації руйнуються внутрішньоклітинні структури й накопичуються продукти дегенерації. Завдання антигомотоксичної терапії - якомога активніше гальмувати її прогресування й зберегти або поліпшити якість життя пацієнтів. Тому до прямого препарату групи «композитум» для конкретного органа додатково призначаються: комплексний каталізатор Коензим композитум та Убіхінон композитум, дренажний препарат загальної дії Лімфоміозот, органотропний дренажний препарат Мукоза композитум.
У фазі дедиференціювання організм вживає останніх зусиль для нейтралізації гомотоксинів шляхом їхнього нагромадження в якій-небудь тканині, що призводить до появи новоутворень. Фази новоутворень вимагають застосування всього арсеналу засобів сучасної медицини. АГТП дозволяють ефективно знижувати інтоксикацію за допомогою дренажних препаратів, підтримувати енергетичні процеси за допомогою комплексних каталізаторів - Коензим композитум та Убіхінон композитум, коригувати імуносупресію імуномодулюючими АГТП, а в цілому - підвищувати якість життя.
При лікуванні конкретного пацієнта може використовуватися як один, так і декілька АГТП. Для зручності складання індивідуальної схеми лікування АГТП поділяють на базисні (основні) і додаткові. До базисних відносять АГТП, які, як правило, призначаються обов’язково при даному захворюванні, тобто мають прямі покази (спеціальні, дренажні, імуномодулюючі та ін.). Їх може бути застосовано 1-2 або більше. До додаткових відносять препарати (дренажні, каталізатори та ін.), які призначаються для посилення дії препаратів базисної терапії або використовуються при наявності додаткових симптомів і синдромів або супутних захворювань у конкретного пацієнта.
Кількість базисних препаратів, необхідних для лікування, визначає лікуючий лікар. При цьому слід враховувати:
– фазу гомотоксикозу (чим правіше вона розміщена в таблиці гомотоксикозів, тим більше
призначається препаратів);
– тривалість захворювання (чим вона довша, тим більше уваги приділяється препаратам дренажної та детоксикаційної дії);
– кількість супутних симптомів і захворювань, що безпосередньо впливають на перебіг і прогноз основного захворювання;
– вік (як правило, напряму корелює з фазами гомотоксикозу - чим старший пацієнт, тим правіше в таблиці гомотоксикозу знаходиться захворювання і тим більшу кількість препаратів потрібно використовувати при лікуванні) тощо.
Таким чином, загальна кількість препаратів, необхідних для лікування захворювання у конкретного пацієнта, може бути різною.
Що робити, якщо на думку лікаря конкретному пацієнту потрібно призначити досить багато препаратів, наприклад, п’ять або більше? В такому випадку лікування необхідно розбити на кілька етапів. На першому етапі, як правило, призначають дренажні препарати загальної дії або для активізації детоксикаційних функцій окремих органів. Через 2-3 тижні до дренажної терапії підключаються препарати базисної терапії (другий етап лікування) на фоні продовження прийому дренажних. Дуже часто вже на етапі дренажної терапії спостерігається ослаблення симптоматики основного захворювання й поліпшується загальний стан пацієнта. Тоді можна зменшити дозування препаратів, але лікування варто продовжувати. При хронічних і дегенеративних захворюваннях проводиться третій (заключний) етап лікування з метою конституціональної корекції (підвищення порога індивідуальної реактивності до різних хвороботворних факторів), досягнення стійкої й тривалої ремісії. З цією метою використовують, зокрема, нозодний засіб Грип-Нозод-Ін’єль та ін. У тих випадках, коли терміни лікування з ряду причин стислі, допускається перший і другий етапи лікування починати одночасно. Якщо захворювання повністю вилікувати не вдалося (фази праворуч від біологічного бар’єру), проводяться повторні курси лікування, як правило, від 2 до 4 разів на рік з перервами від двох до шести тижнів. У деяких випадках
рекомендується постійний прийом АГТП у підтримуючих дозах. Повторний курс лікування, як правило, починають при погіршенні стану пацієнта (черговому загостренні захворювання). Профілактичний курс лікування більш доцільно й ефективно починати за кілька тижнів до передбачуваного загострення. Проведення такого курсу економічно менш затратне, тому що вимагає меншої кількості препаратів, коротше за часом, що вигідно і пацієнтові, й лікареві. Профілактичний курс лікування має незаперечну перевагу перед лікуванням уже розвиненого загострення захворювання.
Деякі схеми лікування захворювань органів дихання наведено у таблицях 2-12.
Отож хочу ще раз нагадати, що до АГТП, які найширше використовуються при лікуванні захворювань органів дихання, належать Еуфорбіум композитум С, Ангін-Хеель С, Бронхаліс-Хеель, Траумель С, Лімфоміозот, Ехінацея композитум С, Енгістол, Грип-Нозод-Ін’єль, Грип-Хеель, Мукоза композитум, Агнус Космоплекс С та Коензим композитум.
Як висновок, варто зауважити, що висока ефективність і безпечність АГТП дає можливість призначати їх з перших днів життя дитини. Вони мають зручні лікарські форми з приємними смаковими властивостями. Ці препарати сприяють повноцінному і своєчасному дозріванню органів і регуляторних систем, а широкий спектр їхньої дії дозволяє лікарю уникнути поліпрагмазії. АГТП приносять стійкі результати протягом тривалого часу, вони сумісні з усіма іншими лікарськими засобами і доповнюють будь-які методи лікування. Крім цього, антигомотоксичні препарати знижують ризик розвитку дегенеративних змін слизових, оптимізують імунну реактивність, подовжують ремісію. При своєчасному застосуванні АГТП ліквідуються виникаючі локальні порушення і запобігається формування хронічних патологічних процесів в майбутньому. В цілому антигомотоксичні препарати підвищують якість життя наших пацієнтів.
Олександра БУЦ, асистент кафедри дитячих інфекційних хвороб Київського національного медичного університету ім. О.О. Богомольця
(За матеріалами науково-практичного семінару «Використання антигомотоксичних препаратів у дітей першого року життя та при захворюваннях органів дихання у дітей різних вікових категорій», 2007 рік, м. Рівне)
Останє оновлення ( 12.11.2007 )
 
< Попередня   Наступна >
Назад

Номери газети

Архів номерів газети

Зараз на сайті